About us

At Elementry, we will not only take care of your housing. In just 6 years of experience in the world of real estate, we currently manage over 80 apartments and have countless satisfied clients.

With us, premium client care is not just an empty phrase. We deal with customers in intelligible Czech and help them even in unexpected life situations.

We are a young, modern company with a stable background.

We manage 7 apartment buildings and over 80 apartments in HK.

We rely on an individual approach to all our clients.

We are pet friendly in our office, we look forward to your four-legged pets as well.

0
In the world of real estate
0
Apartments in our management
divider

OUR TEAM

Ing. Magdaléna Bašová
Ing. Magdaléna Bašovácompany director
real estate agent
magdalena.basova@elementry.cz
Marta Formáčková
Marta Formáčkováreal estate assistant
property management
marta.formackova@elementry.cz
HUMANITY

HUMANITY

We are two kind girls. We will offer you coffee in the office and discuss your request to the last detail.

We will find a solution, explain everything calmly and accompany you throughout our cooperation. We pick up the phone with a smile and answer e-mails right away.
Care

Care

We constantly ask our clients if they have everything they need. And if not, we're ready and happy to help with anything.

We also carefully monitor the properties we manage. Thanks to contacts with reliable suppliers and craftsmen, we leave nothing to chance.
HELPFULNESS

HELPFULNESS

We will solve contracts, handover protocols, amendments, utility transfers and other bureaucratic problems for you.

We will clearly and comprehensibly explain what you are signing, why you are signing it and what you are committing to. In addition, we can find almost any form you need in our arranged files.
RELIABILITY

RELIABILITY

We always keep the agreed deadlines, even the statutory deadlines. We only go on vacation when you have everything you need. That's what we take pride in.

And yes, it is possible that even we can make a small mistake. We will take full responsibility for it and resolve any complications before you say ElementRy.

WHAT OUR CLIENTS SAY ABOUT US

“Když jsem před pár lety hledala bydlení, byla jsem vděčná, že jsem narazila právě na ně. Perfektní komunikace, vstřícnost a ochota. Byty jsou velmi krásné, pěkně řešené a za rozumné ceny. Když bych měla někoho doporučit, jste to právě vy. To největší poděkování patří Adéle!”
“U této realitní kanceláře oceňuji především rychlost a jednoduchost komunikace. I když je třeba někdo z nich na dovolené, někdo mi vždy rychle odpoví a ochotně pomůže vyřešit jakýkoliv problém či zaslat dokument. Vždy když to jde, tak nám vyhoví a vždy jsou u toho slečny velmi milé a profesionální. Když se mi něco náhodou rozbije, je to vždy velmi rychle vyřešené a opravené. Vlastně nemám moc co vytknout, s jejich službami a také jejich přístupem jsem byla vždy moc spokojená, takže vřele doporučuji.”
Realitní kancelář mohu pouze doporučit, jednají profesionálně, rychle, vycházejí vstříc požadavkům svých klientů. Oceňuji také vynikající znalost angličtiny obou makléřek. Služby jsou komplexní, nejedná se jen o zprostředkovatele, který si za minimum práce bere velkou provizi. Vřele doporučuji.

BE THE FIRST TO SEE THE NEW APARTMENTS.

Sign up for the Elementry newsletter.

Element Realty

We are a real estate agency in the center of Hradec Králové. We offer complete real estate services, including long-term property management.

 

  Malé náměstí 4/19, Hradec Králové
  info@elementry.cz
  +420 604 962 588